Jazykové verzie
Upozornenie

Boli sme prví na svete, ktorí sme v roku 2011 začali sériovo vyrábať zásobníky vody, ktoré sú pripojené na fotovoltaické panely. Dnes je v okolitých krajinách niekoľko výrobcov, ktorí ponúkajú podobné zariadenia. Ale len podobné, pretože naše patentované riešenie nemôžu kopírovať. Prosíme všetkých záujemcov o ohrev vody, kúrenie, výrobu elektriny a výrobu chladu všetko z fotovoltaických panelov, aby si veľmi dobre premysleli aký výrobok si kúpia. Pretože sú výrobky, ktoré robia z ľudí kandidátov na členstvo v klube Ľadových medveďov.

Je pre nás cťou a uznaním našej práce, že naše Slovenské výrobky podporuje najväčšia slovenská energetická spoločnosť – SPP.

Partnerská zóna
E-mail: Heslo:
 ♦♦♦  > 

VIDEO reportáže z TV TA3

Využitie obnoviteľnej energie aj v priemysle

Autor: Roman Mališka, zverejnené: 10. 3. 2017


Patentovaný systém šikovných vývojárov zo Slovenska využíva jednosmerný prúd elektrickej energie z fotovoltaických panelov pre ohrev vody, vykurovanie či dokonca pre napájanie zariadení. Toto zaujímavé technologické riešenie už zásobuje aj čerpaciu stanicu v Púchove, kde sa celá technológia zmestila na veľmi malú plochu.

„Tým, že je celý systém integrovaný v jednej nádrži, nádrž kúri, vyrába teplú vodu. A v prípade, že je prebytok energie a nie je potrebné kúriť, ako na jar alebo v letných mesiacoch, tak do nášho systému je integrovaný menič energie, ktorý jednosmerný prúd zmení na striedavý prúd a zásobuje benzínovú stanicu vlastnou elektrickou energiou. Ale v takom objeme, aby tento elektrický prúd vyrobený neprenikol do verejnej siete,“ vysvetľuje pán Daniel Lako, Logitex.

Ako sa vraví, nič nevyjde na zmar. Systém je totiž pripravený na akékoľvek ročné obdobie a najmä čerpacia stanica dokáže jeho energiu vždy využiť.

„Pokiaľ sa naozaj nekúri na pumpe a pokiaľ nie je spotreba teplej vody na tejto konkrétnej pumpe a nie je požiadavka na odber elektrickej energie daného spotrebiča, ako je napríklad klimatizácia, alebo nejaké chladiace boxy, prebytok energie sa posunie prostredníctvom káblov do umývačky, kde treba teplú vodu na chemické reakcie, ktoré tá umývačka dnes má.“

Celý proces je v podstate jednoduchý. Fotovoltaický panel vyrába jednosmerný prúd, ktorý prichádza do riadiaceho zariadenia. Odtiaľ môže byť presmerovaný do výhrevnej špirály, ktorá ohrieva vodu v zásobníku, alebo sa táto energia pripojí na odporový drôt a využije sa na priame kúrenie. Treťou možnosťou je smerovanie jednosmerného prúdu do meniča, ktorý ho transformuje na striedavý prúd pre napájanie zariadení v objekte. Systém pritom dokáže pracovať úplne autonómne.
 
Viac sa dočítate v článku Slovenský komplexný systém pre využitie obnoviteľnej energie sa udomácnil aj na čerpacej stanici

 

Reportáž z TV TA3

LOGITEX - Ohrev vody s využitím fotovoltaických panelov

Autor: Roman Mališka, zverejnené: 4. 1. 2016

Slnko a jeho energia, tak práve tú sa snažia využiť známe fotovoltaické panely, ktoré ju premieňajú na energiu elektrickú. Takúto energiu musíte buď ihneď využiť, alebo ju niekam uložiť. Napríklad do batérie, alebo vďaka významnému slovenskému patentu aj do niečoho iného. No a práve o tom je naša reportáž.

Na prvé počutie to znie možno čudne, ale elektrická energia z fotovoltaického systému sa dá uložiť do vody. Presvedčil sa o tom autor svetového patentu pán Daniel Lako už pri svojom experimente v roku 2008, kedy k fotovoltaickému panelu pripojil bežnú špirálu na ohrev vody.

„Špirála bola roztopená a vtedy ma to veľmi potešilo, pretože som videl, že ten panel naozaj vyrába energiu, ktorá sa cez tú špirálu môže dostať do vody, pokiaľ tá špirála vo vode bude ponorená. Túto energiu pokiaľ dokážeme uskladniť a vyregulovať, máme nový výrobok na svete,“ hovorí pán Daniel Lako, LOGITEX.

Svoj svetový patent tak po niekoľkoročnom testovaní pretransformoval do unikátneho fotovoltaického systému, ktorý dokáže energiu z panelov využiť až na 99 percent.

„Prvý patent sme získali v Spojených štátoch amerických, nasledovala Austrália, Japonsko, Južná Kórea, Čína, Turecko, celá Európa samozrejme, Argentína a posledný patent máme z Kanady. V Európe sa tešia ľudia z našich výrobkov hlavne v Španielsku, potom je to Holandsko, Nemecko, Poľsko, celý Balkán...“

A ako to funguje? Vyrobená energia z fotovoltaických panelov sa totiž prioritne uskladňuje v zásobníku vody. Jednoducho v ňom teda vodu ohrieva. Aj malý výkon z jedného panela pritom dodá vode niekoľko stupňov Celzia. A to dokonca aj pri zamračenej oblohe, i v zime. Výhoda fotovoltaických panelov je aj v tom, že oproti solárnym čerpajú energiu priamo zo Slnka, nie z tepla.

„Tým, že Slnko svieti počas celého roka, je panelom jedno v podstate, či je zima alebo leto. Preto fotovoltaický ohrev vody funguje celoročne a pokiaľ naozaj je zima a svieti Slnko, funguje o to lepšie, že ešte lúče sa dokážu odraziť od okolitých striech, na ktorých je sneh.“

Systém sa teda vždy snaží získať čo najviac energie a samozrejme ju aj celú zužitkovať.

„Tým, že náš systém dokáže podporovať nielen ohrev pitnej vody, ale dokážeme ho pripojiť na kúrenie a kúri sa. Na Slovensku v priemere 220 dní v roku, takže využitie nášho systému pomer kúrenie a ohrev vody je minimálne 220 dní úplne naplno využitý. „

Predhriata voda sa však dá využiť nielen na výrobu teplej vody pre domácnosť, či na vykurovanie, ale vie pomôcť i pri takom praní.

„Dá sa nastaviť zmiešavací ventil na hodnotu napríklad 25, 30 stupňov. Takto zohriata voda samozrejme predohrieva práčku nielen počas prania, ale aj samotné plákanie potom je ďaleko účinnejšie.“

A rovnako aj pri umývačke riadu, ktorá môže mať na vstupe predhriatu vodu zo zásobníka a nemusí ju tak vôbec zohrievať.

„Napríklad pokiaľ dáme malý zásobník do linky vedľa umývačky riadu. Tento náš zásobník prebytočnú energiu dodá do umývačky riadu a umývačka riadu v tú ranu nemá na umývanie žiadnu spotrebu energie okrem nejakých 50 wattov, ktoré roztáčajú vodu v umývačke.“

K fungovaniu celého systému sú okrem fotovoltaických panelov potrebné aj 2 patentované zariadenia. Tie optimalizujú a riadia výrobu elektrickej energie.

„Energiu z panelov dokážu rozdeliť buď na ohrev vody alebo na napájanie meniča alebo pošlú ju do kúrenia alebo na ďalšie využitie na akýkoľvek spotrebič, ktorý vieme pripojiť na jednosmerný prúd.“

Ideálnym riešením pre domácnosti sú pritom dvoj kilowattové systémy, ktoré sa môžu do domu dostať naozaj veľmi rýchlo.

„V našom prípade je montáž veľmi jednoduchá. Priemerne dvaja ľudia na Slovensku dokážu náš systém komplet namontovať za 5 hodín. Naše zariadenie je absolútne bezúdržbové. Roky bude fungovať bez toho, aby niekto niečo do neho musel vložiť,“ uzatvára pán Daniel Lako, LOGITEX.

Zaujímavá je aj návratnosť investície, zvlášť po tom, čo sa naša vláda rozhodla podobné zelené technológie podporiť. V tomto prípade je to práve pri 2 kilowattovom systéme len 6 rokov. Určite ide teda o moderné a efektívne využitie energie zo Slnka. Škoda však, že skôr ako Slováci ho ocenili naši českí susedia.

Zdroj: http://www.techpedia.sk

Energetické štítky závesných ohrievačov Logitex (zväčšite kliknutím na obrázok):

© 2016 LOGITEX, s.r.o. Všetky práva vyhradené. |  Stránky generuje CMS systém ac.web, poháňaný elektrickou energiou vyrobenou systémom LOGITEX.